Wyjazd studyjny do Włoch w zakresie innowacji w przetwórstwie mleka pt. „Podlaska Akademia Serowarska Edycja III”

W dniach 12–16.09.2022 r. odbył się wyjazd studyjny do Włoch, w trakcie którego uczestnicy odwiedzili szereg zakładów przetwórczych oraz firm produkujących sery i produkty mleczarskie. Polska delegacja miała okazję przyglądać się i wzbogacać wiedzę w przedmiotowym temacie.

Na początku wyjazdu uczestnicy udali się do miejscowości Villafranca Padovana gdzie znajduje się zakład serowarski Caseificio Turato Silvano. Dzięki wykorzystaniu świeżego surowca, pochodzącego bezpośrednio z wewnętrznej hodowli, przetwórnia oferuje szeroką gamę artykułów wysokiej jakości. W tym zakładzie powstają takie innowacyjne produkty jak: caciotte, świeże i dojrzałe sery, sery kremowe, jogurty, ricotta, mozzarella, provolone i wiele innych specjałów. A dzięki sprzedaży bezpośredniej poprzez krótki łańcuch dostaw („model 0  km”), przetwórnia prosperuje na wysokim poziomie dochodowości.

Następnego dnia wyjazdu odbyły się warsztaty serowarskie na farmie hodowli krów i produkującej sery oraz inne produkty mleczarskie Ca’Donadel. Jest to firma rodzinna, która zajmuje się przetwórstwem mleka i mięsa. Wszystkie produkty przygotowywane są przez członków rodziny. Specjalizują się w wytwarzaniu serów tradycyjnych, lokalnych oraz tych sporządzanych według rodzinnej receptury Ca’Donadel. Sery są od lat wykonywane ręcznie i  bez konserwantów. Innym ciekawym produktem wytwarzanym według technologii o nazwie Latte Nobile (mleko ekologiczne) jest kremowy jogurt oraz lody powstające z wykorzystaniem owoców i wyselekcjonowanych przypraw.

Następnie uczestnicy wyjazdu udali się do regionu Mogiliano Veneto na spotkanie z przedstawicielami Regionalnej Agencji Wsparcia Rolnictwa oraz naukowcami Uniwersytetu w Padwie, odpowiedzialnymi za rozwój rolnictwa z tamtejszego regionu. Poruszano kwestie związane z innowacyjnymi technologiami i procesami produkcyjnymi w dziedzinie przetwórstwa mleka. Omawiano formy wsparcia rolnictwa we Włoszech, wymieniano poglądy, zawiązały się kontakty zawodowe między uczestnikami a prowadzącymi.

Kolejnym punktem programu była wizyta w zakładzie produkującym sery Latteria Di Soligo – Caseificio Di Farra Di Soligo. Jest to zakład produkcyjny, któremu przyznano certyfikat Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności w zakresie mozzarelli. Innymi produktami cieszącymi się dużą popularnością wśród konsumentów są: mascarpone, ricotta, sery sezonowane, jogurty, masła i śmietanki. W dalszej kolejności polska delegacja przybyła do zakładu produkującego sery Agricansiglio Societa’ Agricola. W zakładzie przetwórczym wytwarzane i konserwowane są lokalne sery, wina i miody. Osobliwością regionu mleczarskiego jest jaskinia San Lucio, w której dojrzewają lokalne sery najwyższej jakości.

Dnia 16.09.2022 uczestnicy zrealizowali ostatni punkt wizyty w przetwórni sera Latteria Perenzin. Jest to rodzinna firma od pięciu pokoleń produkująca sery z trzech rodzajów mleka: krowiego, koziego i bawolego. W przetwórni wytwarza się wiele produktów, w tym sztandarową, wędzoną, tartą ricottę. Warto nadmienić, że wszystkie zabiegi technologiczne w przetwórni wykonywane są ręcznie. Uzupełnieniem wizyty w tym miejscu było zwiedzanie Muzeum Serowarstwa.

Wyjazd cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników, którzy mieli możliwość osobistej obserwacji procesów technologicznych w przetwórniach mleka. Degustowano wytwarzane wyroby, zadawano pytania, dyskutowano z producentami.

Paulina Szewczuk